A JÖN környezetvédelmi szervezet történetét olyan emberek kezdték el írni, akik megunták, hogy piszkos szemétdombokká hasonlít a közvetlen környezetük.
Ez a történet a Hulladékvadász – a legapróbb önkéntes 2016-os indulásával kezdődött, ami rövid időn belül országos mozgalommá vált. Ennek okán, hogy ez a tevékenység minél tovább életképes maradjon egy közel 1 éves bejegyzési procedúra után 2017. május 31-én hivatalosan is megszületett a JÖN Alapítvány. Az azóta eltelt években váltunk egy többszörösen díjazott és egyik legaktívabb környezetvédelmi szervezetté Magyarországon.
A JÖN egy mozaik szó, ami Jövő Öko-Nemzedéke rövidítése.
Az eltelt években a céljaink mit sem változtak, sőt inkább kiteljesedtek. A szervezetünk hamar felismerte azt, hogy az illegális hulladéklerakások csak az okozat, de ellen edukációs kampányokat indítottunk, hogy törekedjünk az ok megszüntetésére.
A JÖN szakmai csapata és önkéntesei folyamatosan azon dolgoznak, hogy minél több lehetőséget nyújtsanak a tenni akaró emberek számára a természeti-és környezeti értékeink megóvására.
Ilyen lehetőségek:
A szervezetünk évszakos kampányaival, 30 napos kihívásaival rendszeresen szerepel az országos médiában és felkelti a lakosság figyelmét a tisztább, egészségesebb környezet fontosságára.
A környezetvédelem a mindennapjaink részévé kell, hogy váljon.
2019-ben a JÖN hívta fel a figyelmet elsőként egy minden részletre kiterjedő kampány keretében az eldobott cigicsikkek súlyos környezetkárosító hatására. A közel 30 napos edukációs kampányban nem csak a problémát, hanem annak alternatíváit, megoldási lehetőségeit is bemutattuk. Többek közt csikkszavazó kukát, amit egy televíziós adásban „kukapremier” keretein belül mutattuk be és nem utolsó sorban a zsebhamutartó ,mint a legjobb megoldást a csikkek el nem dobására népszerűsítettük.
Továbbá felkerestük az érintett állami és céges feleket is, akik az eldobott cigicsikk problémájában érintettek. Így csatlakozott a BKK Zrt. a februári kampányhoz általunk tervezett citylight plakátokkal és együtt szervezetük meg a kampány után az első Cigicsikkmentes Teszedd akciót a Széll Kálmán téren.
A cigicsikkmentes február 2020 a koronavírus miatt maradt el.
2018-ban került első alkalommal megrendezésre a hulladék nélküli vásárlás lehetőségeit bemutató 30 napos kihívás, amire az elmúlt 2 évben több ezren csatlakoztak. A hónap kiemelt eleme a Csomagolásmentes flashmob, ahol egy adott napon az ország piacait zöld pólóban lepik el az emberek vászonszatyorral a kezükben hogy bemutassák hogy igen is lehet csomagolásmentesen, hulladék nélkül vásárolni.
Az esemény háziasszonya, Tóth Andi zerowaste tanácsadó, a JÖN egyik szakértője volt, aki kiemelkedő szervezésével, tanácsaival, cikkeivel növelte a kihívásos hónap sikerességét. Tavaly közel 20 helyszínen szerveztek flashmob eseményt a JÖN Alapítvány segítségével az emberek.
A csomagolásmentes május 2020 a koronavírus-járvány miatt maradt el.
A szervezetünk őszi kampánya kimondottan az avarégetés súlyosan egészségkárosító országos problémájára hívja fel a figyelmet, illetve a komposztálás népszerűsítését tűzi ki célul. Mindemellett az őszi faültetés fontosságára is felhívja a figyelmet és a lakosságnak lehetőséget biztosít fák ültetésére a JÖN faültetési nagyköveti programjával.
Eddigi eseményeinken több száz fát ültettünk, amik közt voltak általunk szervezett lakossági és céges faültetési események is. A faültetés már a szervezetünk elindulása óta szerepel a tevékenységeinkben.
A környezetvédelmi szervezetünk egyik kiemelkedő célkitűzése az illegális hulladéklerakások megszüntetése. Az eddig eltelt években több mint 5000 illegális hulladéklerakással kapcsolatos bejelentést kaptunk és ennek több mint a felének az eltakarításában működtünk közre vagy szerveztünk a helyszínekre szemétszedési akciókat.
Másfél év fejlesztés után megújult 2020. január 10-én a Hulladékvadász mozgalom rendszere, ami nem csak egy szimpla websablon csere volt, hanem egy új, innovatív rendszer fejlesztése, ami a bejelentésektől egészen a szemétdombok eltakarításáig mindenre lehetőséget ad.
Blokklánc-technológia az átlátható adományozási rendszer
A szervezetünk alkalmazta a világon elsőként a környezetvédelemben az illegális hulladéklerakások eltakarítására a blokklánc-technológiát, aminek lényege a transzparencia. Minden adományt – még a legapróbbakat is – nyomon lehet követni, hogy tényleg arra lett-e elköltve, amire szánta a támogató.
Zeewa token, a jutalom
A megújult rendszer felhasználóit úgynevezett Zeewa tokenben jutalmazza, amit a CoinCash nevű nemzetközi valutaváltónál pénzzé is válthatnak. További részletek a Zeewa token oldalon.
A Jövő Öko-Nemzedéke Alapítvány “JÖNkéntes, az igazi szuperhős” néven új aktivista programot hirdet, amivel lehetőséget ad a tenni akaró embereknek a környezetünk megóvására.
Mi nem beszélni szeretnék a problémáról, hanem megoldani azt. Erre egy kiváló példa a Hulladékvadász mozgalmunk!
Ha Magyarország egyik legdinamikusabban fejlődő csapatához szeretnél tartozni, akkor kattints a Csatlakozom menüpontra.
Tennél a környezetünk megóvásáért, de nincs rá időd? Akkor támogasd a munkánk anyagi vagy tárgyi felajánlással. A szervezetünknek jelenleg 7 állandó támogatója van havi 15 000 forint értékben, ami nagyon megtisztelő, de sajnos még a könyvelő díjának a kifizetésére se elég.
A lakossági támogatások alakulását a JÖN támogatói falán lehet nyomon követni.
A tevékenységeink fenntartásához cégeknek hoztunk létre céges csapatépítő eseményeket, amiből sikerült bevételre szert tennünk eseményeinkre, fejlesztéseinkre, de a koronavírus miatt ez a plusz bevétel még kilátástalanabb helyzetbe sodorta az amúgy is alulfinanszírozott szervezetünket.
A JÖN környezetvédelmi szervezet támogatási lehetőségei: